Uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska cieszy się dużym powodzeniem jako roślina uprawna. Często jednak ogrodnicy amatorzy zniechęcają się sądząc, że uprawa borówki jest trudna. Nie jest to jednak prawdą.

Wymagania glebowe

Wymagania borówki dotyczące gleby są dosyć specyficzne. Nieco podobne są do innych roślin tej rodziny np. rododendronów. Borówka amerykańska dla udanej uprawy wymaga gleby lekkiej, wilgotnej i kwaśnej. Jest płytko ukorzeniona, wymaga zatem podlewania w czasie okresów o mniejszej wilgotności.

WskaźnikZalecany poziom
pH3,5-4,5
zawartość próchnicy~10%
poziom wody gruntowej60-100 cm
zawartość fosforu 1,5-2 mg / 100 g gleby
zawartość potasu3-5 mg 100 g gleby
zawartość magnezu2,5-4 mg /100 g gleby

Powyższe wymagania można spełnić na wiele sposobów. Najprostszy to uprawa na glebie z natury kwaśnej - na przykład terenach niegdyś zalesionych drzewami iglastymi. W wypadku gdy gleba nie jest odpowiednio kwaśna, należy ją uzdatnić np. przy użyciu torfu kwaśnego.

Sadzenie

Krzewy borówki amerykańskiej sadzimy w odstępach 2-2,5 metra. Można sobie pozwolić na zwiększenie tego odstępu, jednak nie powinien on być mniejszy. Borówka amerykańska do zapylenia potrzebuje innego krzewu, stąd zaleca się sadzenie krzewów w grupach. Sadząc różne odmiany borówki wysokiej możemy wydłużyć okres w jakim będziemy cieszyć się plonami za sprawą różnych terminów owocowania.

OdmianaTermin owocowania
Sunrise, Earlyblue, Dukeod połowy lipca
Spartan, Bluejay, Patriotpo połowie lipca
Nelson, Berkeley, Bluecropdo połowy sierpnia
Darrow, Elliottdo początku września

Pielęgnacja

Borówki nie przycinamy po posadzeniu. Pierwsze cięcie korekcyjne wykonujemy na roślinie po czterech latach. Do tego czasu tniemy tylko gałązki uschnięte lub chore.

Nawożenie

W wypadku niewystarczającej kwaśności gleby należy stosować nawożenie kwaśnymi nawozami np. siarczanem amonu, lub specjalnymi nawozami do roślin kwaśnolubnych np. Agrecol. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie przenawozić. Nawożenie należy prowadzić co 10 dni od kwietnia do końca czerwca.